TED Kuzey Kıbrıs Koleji’nden “Çocuklarımız İçin Yaz Tatili Önerileri”

Dünyanın en geniş katılımlı STEAM etkinliği olan FIRST LEGO League, 11 Haziran Pazar günü, TED Kuzey Kıbrıs Koleji ev sahipliğinde gerçekleşti.
17 Haziran 2023
2023-2024 Öğretim Yılı Anaokulu ve İlkokul İhtiyaç Listeleri
3 Ağustos 2023
Dünyanın en geniş katılımlı STEAM etkinliği olan FIRST LEGO League, 11 Haziran Pazar günü, TED Kuzey Kıbrıs Koleji ev sahipliğinde gerçekleşti.
17 Haziran 2023
2023-2024 Öğretim Yılı Anaokulu ve İlkokul İhtiyaç Listeleri
3 Ağustos 2023

TED Kuzey Kıbrıs Kolejinden Çocuklarımız İçin Yaz Tatili Önerileri

TED Kuzey Kıbrıs Koleji olarak öğrencilerimizin sosyal, duygusal, fiziksel gelişimlerini gözlemleyerek bir dönemi bitirmenin heyecanı içerisindeyiz.

Tatil süreci öğrencilere yeni deneyim kazanma ve öğrenme fırsatı sunacaktır. Okulda geliştirdikleri akran ilişkilerini, ebeveynlerinden bağımsız hareket ederek geliştirdikleri sosyal becerilerini ve siz ebeveynleri ile edindikleri deneyimleri olgunlaştırarak keyifli zaman geçirecekler ve yeni deneyimlerle olumlu yönde gelişim sağlayacaklar. Bu sayede gerçekleşen öğrenmelerle hem zihinlerini besleyecek hem de öğrendikleri kalıcı olacaktır.

Yaz tatilinde çocukları mümkün olduğunca sanat, spor, kültür ve doğa etkinliklerine yönlendirin. Tatil sürecinde bu deneyimler öğrencilerin ilgi ve meraklarını canlı tutacaktır. Yaz dönemi boyunca çocukların yaş düzeylerine uygun sorumluluklar vermek ve verilen sorumlulukların sürdürülebilirliğini sağlamak hem özgüven gelişimlerinde önemli rol oynayacak hem de sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bu süreçte çocukların rutinlerini devam ettirmeleri tatillerini daha verimli geçirmelerini sağlayacaktır.

Zaman yönetimi becerilerinin gelişimini sağlamak için ise çocuklarınız kendi zamanlarını planlayabilir, günlük tutabilir ve tatil sürecinde kendilerine belirli hedefler koyabilirler. Bu hedeflere ulaşmak için oluşturacakları disiplinli çalışma ortamı zaman yönetimi becerilerinin gelişimine fırsat sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun yararlı bir yaz tatili geçirmesini sağlamak için nelere dikkat edebilirsiniz?

 

 • Okumanın gücünü birlikte fark edin: Çocuğun yaşına ve ilgisine uygun bir kitap seçerek okuma alışkanlığının kazanılmasına katkı sağlayabilirsiniz.
 • Ekran süresini sınırlandırın, hareketi arttırın: Ekran süresini minimumda tutmak çocukların birçok alanda gelişimi açısından çok önemlidir. Yapılan çalışmalar ekran başında çok uzun süre zaman geçiren çocukların dikkat ve odaklanma becerilerinde desteğe ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Bu süreçte çocukların günü dışarıda ve bol hareket edebilecekleri aktivitelerle geçirmelerini sağlamak en verimli etkinlik olacaktır. Hareketli oyunlar çocukların duyusal ihtiyaçlarını karşılayarak sinir sistemlerinin düzenlenmesinde de önemli rol oynayacaktır. Aynı zamanda çocukların sosyalleşmesine de olanak sağlayacaktır.
 • Sosyalleşme ortamı yaratın: Tatil sürecinde etkileşimde bulunduğu akran sayısı azalacağı için çocuklar sosyalleşmeye daha çok ihtiyaç duyacaktır. Hem kendi arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebileceği ortamlar yaratmanız hem de kendi çevresi dışındaki yeni insanlarla, yaşıtlarıyla bir araya gelmesini sağlamanız sosyalleşmelerini olumlu yönde
 • Yeni bir beceri veya hobi edinmeleri için fırsat yaratın
 • Çocuğunuzla birlikte aktif olabileceğiniz sportif faaliyetlere yer verin. (yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme vb.)
 • Birlikte daha çok vakit geçirmeye özen gösterin.

 

Can sıkıntısının geliştirici olduğunu biliyor musunuz?

Çocuğunuzun tatilde günlerini dolu dolu geçirmesini isteyebilirsiniz ancak bunun bir gereklilik olduğu yanılgısına kapılmamalısınız. Her gün farklı aktiviteler veya farklı planlar yapmak zorunda değilsiniz. Öncelikle can sıkıntısının eğlenceli bir aktiviteyle giderilmesi gereken olumsuz bir durum olmadığını kabul etmeniz gerekir. Olumsuz olarak gördüğünüz bu his aksine çocukların yapacak bir şey bulmaları için yaratıcılıklarını kullanmalarına olanak  tanır. Çocuğunuz için günü planlamak yerine, çocuğunuzun can sıkıntısı yaşamasına izin vererek yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

SEVGİLİ ÇOCUKLAR

 • Tatilde hem eğlenin hem dinlenin hem de öğrenin.
 • Sanatla dopdolu bir tatil geçirin. Resim yapın, farklı müzik­ler dinleyin, müzeleri ziyaret edin.
 • Oyun oynayın. (Kutu oyun­ları, bahçe oyunları vs.) Oyun oynayarak paylaşmayı, kendini kont­rol etmeyi, strateji kullan­mayı öğrenin. Oyun, öğrenmenin en eğlenceli yoludur.
 • Bir günü “İyilik Günü” ilan edin. Çevrenizdeki kişilere yar­dım etmek için fırsatlar yakalayın.
 • Daha önce gitmediğiniz yeni bir yeri ailenizle be­raber ziyaret edin. Bu zi­yaretinizi anlatan bir yazı yazabilir ya da seni en çok etkileyen şeyin res­mini çizebilirsin.
 • Arkadaşlarınla bir araya geleceğiniz etkinliklere katılın.
 • Sözlükten her gün yeni kelimeler öğrenin. Öğrendiğiniz kelimeleri etrafınızdaki kişilerle paylaşın.
 • Kitap okumaya zaman ayırın ve bunu düzenli bir şekilde yapın.

 

Damla BOZCAN

TED Kuzey Kıbrıs Koleji PDR Uzmanı                                          


Ansolon