TED Kuzey Kıbrıs Koleji’nde 15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İlanı Büyük Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyet Koşusu’na Katıldık
18 Kasım 2019
“Satranç ve İz Düşümü” Fotoğraf Yarışması
20 Kasım 2019
Cumhuriyet Koşusu’na Katıldık
18 Kasım 2019
“Satranç ve İz Düşümü” Fotoğraf Yarışması
20 Kasım 2019

TED Kuzey Kıbrıs Koleji 15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İlanı’nın 36. yıl dönümünü gerçekleştirdikleri törende büyük bir coşkuyla kutladı. Ortaokul ve lise töreni saat 10.00’da, ilkokul töreni ise 14.30’da gerçekleşti.

11 YKS sınıfından Nihansu Sivrikaya’nın sunumu ile Rauf Raif Denktaş Konferans Salonu’nda gerçekleşen ortaokul – lise töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program daha sonra 8B sınıfı öğrencilerinden oluşan okul korosunun seslendirdiği Akdeniz Marşı ve Gençlik Marşı ile devam etti.  Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Aysun Durmaz yaptı. Tören daha sonra 6A sınıfından Sarp Çolak’ın “Kıbrıs’ta Atatürk” adlı şiiri okumasının ardından 10 YKS öğrencisi Emre Başaran’ın “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İlanı’nın Nedenleri”ni aktarması ile devam etmiştir. Ardından 8A sınıfından Laren Osmanoğlu ve Ege Arar “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluş Bildirgesi”ni okumuştur.  Tören 11 YKS sınıfından Ediz Gökçe’nin “Prof. Dr. Suat Bilge’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Meşruluğu ile İlgili Görüşü”nü aktarması ile devam etmiştir. Törende 10 YKS sınıfından Selen Erdem “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İlgili Önemli Bilgiler ve Uluslararası Alandaki Yankıları”nı aktarmıştır. 10 YKS sınıfından Azra Sude Tunçay ise “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor” adlı şiiri okumuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını anlatan barkovizyon izleniminin ardından program “Vatan İçin Ele Ele” adlı şarkının dinlenmesi ile sona ermiştir.

İlkokul töreni ise saat 14.30’ da Rauf Raif Denktaş Konferans Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı sınıf öğretmeni Öyküm Özmumcu gerçekleştirdi. Daha sonra 4B sınıfı öğrencileri tarafından “Al Yemeni Mor Yemeni” şarkısı seslendirildi. Tören anaokuluna bağlı 5 yaş grubu öğrencilerimizin okudukları Kıbrıs manileriyle devam etti. Sonrasında 1. sınıfların “Kıbrıs’ım” şarkısı eşliğindeki dans gösterisine geçildi. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri 2. sınıf öğrencilerinin ‘’Türklüğünüzle Övünün’’ adlı piyesiyle devam etti. Etkinlikler 3. sınıfların “Bir bayrak dalgalanıyor Kıbrıs’ta” ve 4. sınıfların “Cumhuriyet” adlı oratoryolarıyla devam etti. 5. sınıf öğrencilerinin okudukları “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’’ ve “15 Kasım” adlı şiirlerle devam etti. Tören 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen Cumhuriyet Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.


Ansolon